Sports

Thu
07
Jun
admin's picture

Saints still in contention for 3A title

Dylan Rudningen pitches for the Saints during a 10-4 win over Canby during the second round of the Section 3A Tourney.  Last week, Rudningen also had two hits during an 8-0 win over Minneota, but KMS was sent into the consolation bracket in the next game, a 5-0 loss to Wabasso, Saturday.

The KMS baseball team lost for the first time in the Section 3A Baseball Tournament, Saturday, but the Saints are still one of three teams still in contention for the section title of the double-elimination tourney.

The Saints, seeded first in their half of the section, opened up the tourney with a 10-0 win over MACCRAY and 10-4 victory over Canby.  

KMS continued its run last week, blanking Minneota, 8-0, last Wednesday night in Milroy, before falling 5-0 to Wabasso, Saturday at Milroy.

The Jackrabbits were also seeded first in their half of the section and will now wait to face the winner of the Lac qui Parle and KMS game, set for 6 p.m., Tuesday (yesterday) at Granite Falls.

The Section 3A championship game is set for 5 p.m., Thursday (tomorrow) at Milroy, and whoever wins between LQP and KMS will need to beat Wabasso twice.

Thu
07
Jun
admin's picture

Track teams fail to qualify any athletes to state at Section 6A Meet

Claire Ricard clears a hurdle at the Minnewaska Area track complex.  Ricard placed third in the 300 hurdles, missing state by a half-second.

The Benson-KMS boys and girls track and field teams competed at the Section 6A Track and Field Meet, Thursday at Minnewaska Area High School.

The Benson-KMS track teams were shutout from any state berths for the first time in four years as Claire Ricard was third in the 300 meter hurdles to lead the girls team, and Jon Tostenson was fourth in the 800 meter run to lead the boys.

Pequot Lakes dominated the Section 6A girls meet to win the team title, while Perham was the top team in the boys meet, despite winning just two of the 18 events.

Benson-KMS had five entrants in the girls meet and five in the boys.

The top two in each event qualified to the state track meet, along with others that meet a pre-determined state standard.

Closing out their track and field careers at Benson and KMS are Jon Tostenson, Oscar Padilla, Ellie Schiller, Chasey Ahrndt, Amiah Akerson, and Dacotah Rohner.

Fri
01
Jun
admin's picture

Saints claim Camden title and win first two 3A games

Cade Melin raps a hit for KMS during an early-season game against Benson as Josh Peterson watches from third base.  Melin went 5-for-6 during a pair of wins, Saturday.

It was an exciting week of baseball for the KMS baseball team last week.  The Saints won their final two regular-season games to finish the Camden Conference schedule undefeated and claim sole possession of the league title, and Saturday, the Saints opened up the Section 3A Tourney to up its record to 18-2.

KMS won at Yellow Medicine East last Tuesday night, 3-2, and then edged RTR, Thursday at Sunburg, 5-4.  It was the third and fourth one-run victories by the Saints this season.

The Saints earned the top seed in the Section 3A Baseball Tourney, and opened up the tournament with a 10-0, six-inning win over MACCRAY, Saturday at Sunburg.  In the second game, Saturday, KMS topped Canby (10-4), which had defeated RCW earlier in the day, 9-5.

Fri
01
Jun
admin's picture

Hoium earns berth in Section 6A “Final Four”

Eric Hoium is one win away from a state berth in stingles.

Benson junior Eric Hoium is the only member of the Benson boys tennis team still in contention for a state berth after the first two rounds of the Section 6A Individual Tourney last Wednesday at St. Ben’s.

Hoium earned the second seed in the singles tourney and earned a first-round bye before winning his next match against the seventh seed.

Hoium next faces sixth-seeded Griffin Kinney, of Litchfield, with the winner advancing to the state tournament.  The top two singles’ players and top two doubles’ teams earn state berth along with the Section 6A team champion, Litchfield, which upset top-seeded Pine City in the finals, 5-2.

Benson fell to Litchfield in the first round of the tourney, 6-1, ending the Braves’ season with a 2-11 overall record and 2-3 mark within the WCC.

Minnewaska Area won this year’s WCC title with a 5-0 league mark with YME (4-1) placing second and LQP-DB (3-2) third.

Fri
01
Jun
admin's picture

Braves top Tigers for second win, but lose section opener

Dan Lenarz pitches for the Braves during the final home game of the season last Monday night against New London-Spicer while secondbaseman Sam Lundebrek (right) moves over as a NLS player on first tries to steal second base on the play.

The Benson baseball team had its season  end in the first round of the Section 3AA Baseball Tourney, Saturday, with a 10-0 loss at Paynesville.  The Braves were seeded eighth in their half of the section, while the Bulldogs came in as the top seed.

It was only the third time this season Benson has been shutout.  The Braves ended the season with a 2-16 overall record, which included a 2-12 mark within the WCC.

Earlier in the week, Benson lost its final home game of the season, Monday against NLS, 11-5, before ending the season with an 11-9 victory at Morris Area for the team’s second win of the season.  Benson’s other win was a 7-6 walkoff win at Montevideo.  Both victories came in the final four games of the regular-season.  

Graduating from this year’s Benson baseball team are Aaron Zosel, Brandon Osterbauer, Dan Lenarz, Matt Connolly, Sam Lundebrek, and Kaden Schmidt....

Fri
25
May
admin's picture

Staton, Zosel, McNeill, Lundebrek win BHS Athletic Awards

From left to right are Elizabeth Staton and Aaron Zosel, winners of the Ernie Wheeler Memorial Scholarship, and Courtney McNeill and Sam Lundebrek, winners of the Craig Johnson Award.

Pictured are the winners of the major BHS Athletic Awards for 2017-2018, announced during the BHS Athletic Awards Ceremony last Monday night.  From left to right are Elizabeth Staton and Aaron Zosel, winners of the Ernie Wheeler Memorial Scholarship, and Courtney McNeill and Sam Lundebrek, winners of the Craig Johnson Award.
 

 

Did you know the Swift County Monitor-News prints photos like this one?

Give us the date, page and subject of the photo and we will print it on archival quality photo paper. Makes a great gift!


Stop in, call or email us for more information or to order photo prints.
320-843-4111 or ads@monitor-news.com
 

Fri
25
May
admin's picture

Benson softball loses final two regular-season games

Benson thirdbaseman Zoe Doscher can’t quite handle the throw to third as a Morris player arrives safely during an 11-1 victory by the Tigers.

The Benson softball team closed out the regular season with a pair of home losses last week against Morris Area (11-1) and West Central Area (7-3).  

Benson, which lost its final three regular-season games, finished the regular season with a 7-8 overall record and was also 7-7 in the WCC to finish tied for third with Minnewaska Area.

“We have struggled with routine catches the last couple of games and need to clean that up before playoffs,” coach Barb Schwarz said.  “We have the athletic ability to be a solid team, but we need to make sure we are improving, learning the in’s and out’s of the game, and making the routine plays.  Our record has improved from last season, however, it could be much better.  We have had 3-4 games in which we have let the lead slip in the late innings.”

Fri
25
May
admin's picture

Girls golf team finishes fourth in WCC

For more on this story, and to keep up on all the latest in area sports, subscribe to the Swift County Monitor-News print edition or our PDF internet edition. Call 320-843-4111 and you can get all the local news and sports delivered to you!

The Benson girls golf team finished fourth in the league standings after competing in the final four WCC meets last Monday and Thursday.

The Braves placed sixth and fourth at a pair of meets at Minnewaska and Morris last Monday and then placed third and fourth at the final two WCC meets of the season at Benson and Montevideo, Thursday.

In the final conference standings, Minnewaska Area won the overall title with 78 points, followed by BOLD with 73, Morris with 64, Benson with 55, Sauk Centre with 47, Montevideo with 43, and Melrose with 42.

The top 13 conference golfers earn All-Conference and Alissa Maurer was 11th overall with a 46.0 average among her top six scores from the eight WCC meets.  Just missing out on All-Conference were Danielle Reuss (16th) and Stacy Johnson (17th).

Fri
25
May
admin's picture

Minnewaska and Monte claim WCC track titles

Makenna Wieland (middle) competes in the 100 meter high hurdles for the Benson-KMS girls track and field team at the WCC Track and Field Meet in Benson last Tuesday.  Wieland placed third in the event as the Benson-KMS boys placed sixth overall and the girls’ team was seventh.  Minnewaska Area (girls) and Montevideo (boys) won WCC team titles.
Austin Ose (left) takes off after receiving the baton from Landon Thompson during the boys 800 meter relay at the WCC Meet in Benson.

The Benson-KMS boys and girls track and field teams hosted the WCC Track and Field Meet last Tuesday night.

Minnewaska Area easily won the girls meet by 83 points over runner-up Morris Area, while Montevideo edged Morris for the boys title by a half-point.

Benson-KMS finished sixth in the boys meet with Jon Tostenson’s second-place finish in the 800 meter run the top placing for the Fighting Braves, while the Benson-KMS girls were seventh and the 1600 meter relay team’s second place was the top finish for the girls’ team.

This week, the sub-section meet is scheduled for Thursday at Minnewaska Area High School.  The top finishers from that meet earn a berth in the Section 6A Meet, set for Thursday, May 31 at Fergus Falls....

 

Fri
18
May
admin's picture

Mitteness earns first for track teams at YME Meet

Mariah Ahrndt competes in the triple jump for the BKMS girls team.

The Benson-KMS track and field teams competed at the YME Invitational, Thursday night at Granite Falls.

LQP-DB continued its dominant performance this spring in track competitions by winning both team titles, while Benson-KMS was fourth in both meets out of eight participating schools.

Allie Mitteness had the only individual first place for both teams as she won the 400 meter dash in 1:04.45.  Also winning a title was the girls 1600 meter relay of Allie and Abbie Mitteness, Claire Ricard, and Mariah Ahrndt.

Benson is set to host the WCC Track and Field Meet, Tuesday before getting ready for the sub-section meet at Minnewaska Area, Thursday, May 24....

 

For more on this story, and to keep up on all the latest in area sports, subscribe to the Swift County Monitor-News print edition or our PDF internet edition. Call 320-843-4111 and you can get all the local news and sports delivered to you!

Pages

Subscribe to RSS - Sports